گناه شناسی

سیصد و سیزده فدائی منجی انسانهایی هستند حلال زاده، با تربیتی درست، با ایمانی استوار چون کوه، دارای کسب حلال و گوش،چشم،زبان،شکم و دامن پاک

احکام پارتی بازی

 • ۵۶۴۲ نمایش

 • این چند تا استفتاء که در ادامه خواهید دید رو  بعد از چندین ساعت سرچ توی گوگل، سایتهای اختصاصی مراجع عظام تقلید و نرم افزارهای احکام و استفتائات مراجع پیدا کردم!!!!

  انگاری برای هیچ کس سوال پیش نیومده که پارتی بازی حکمش چیه!!!

  انگاری در مورد نپرداختن به این مساله مهم و مبتلا به هم پارتی بازی شده است!!!!

  تعریف و تبیین پارتی بازی

  پرسش: من دختری بیست ساله هستم ، دانشجو ، الان سر کار نمی رم میشه گفت به پولم احتیاج دارم ، چون باید بتونم خرج شهریه دانشگامو بدم از یه سال دیگه. دنبال کارم هستم یکی از استادامون که شانسی دوست پدرم دراومده تو یه جا پستی داره ، پدرم به این دوستش گفته که اگر استخدامی چیزی اتفاق افتاد دختر منم هست. من موندم این کار الان پارتیه یا نه ؟ از یه طرف به پدرم میگم ، میگه نه گزینش میشی ولی خودشم میدونه احتمال زیاد شایدم گزینش نشم.از یه طرفم میگه این همه کارات درست نیست مثلا" من یه مقدار از موهام بیرونه پدرم میگه تو واجب تر از این کاراتم درست نیست ولی خب من میگم یواش یواش درست میکنم. اگه بخوام بگم من همه کارام غلطه اینم روش که نمیشه. شاید با همین کارای کوچولو همه زندگیم درست بشه. از یه طرفم به خواهر برادرم میگم ، میگن این ادارات اصلشون بر این حسابه که خانواده پرسنل که قابل اطمینان ترن در اولویت استخدامند چیز بدی نیست .یا اینکه من خانواده داییم وضع مالی خرابی داشتن ، دخترداییم دنبال کار بود یکی واسطه شد مثل نمونه من ، دخترداییم رفت سر کار واقعا" رو زندگیشون تاثیر داشت طوریه که اصلا" نمیشه گفت پارتیه انگار خدا خواسته کمک کرده باشه. به هرکی ام میگم ، میگن نه خود طرف داره میگه بیا .نمیدونم تو این اوضاعی که هرجایی خانما نمیتونن کار کنن یا همه جا آشنا میخواد این پارتی حساب میشه یا نه .اگه یه وقت جور بشه نمیدونم به بابام چی بگم ،بگم این همه رو انداختی نمیرم .یا این که برم با استادمون مساله رو در میون بذارم مسخره ام نمی کنه.نمیدونم دعا کنم که خدا اگه پارتیه نشه اگه نیست پس بشه .نمیشه اصلا" گفت که کار خداست؟ که کار داره جور میشه ؟

   

  پاسخ: در ابتدا باید پارتی بازی را تعریف کرد تا بعد بتوانیم تشخیص دهیم که استخدام و ... پارتی بازی محسوب می شود یا نه.

  پارتی بازی یعنی این که شخصی باعث شود تا فرصت موجود در یک اداره یا سازمان که متعلق به همه مردم یا طیف معینی است به فرد یاگروه خاصی داده شود بدون اینکه از لحاظ ملاک های تدوین شده درآن مورد، امتیازات لازمه را داشته باشند.

  اگر کسی باعث شود که حق قانونی عموم زیر پاگذاشته شود وبه هر نحوی در اختیار فرد خاصی گذاشته شود این پارتی بازی است. ولی معرفی کردن وراهنمایی کردن افراد حتی آشنایان برای حضور درمیادین مسابقه جهت استخدام وکسب فرصتهای موجود مصداق پارتی بازی نیست مشروط بر اینکه حق دیگران مبنی براطلاع یافتن از این موضوع ضایع نگردد.

  پس شما، باید به مقررات موجود در آن اداره یا شرکت رجوع کنید وقوانینی که برای استخدام یا اعطاء امتیازات وضع شده است را ملاحظه کنید اگر شما دارای آن شرایط هستید و با استخدام شما حقی از اشخاص دیگری ضایع نمی شود ، کار کردن شما در آن جا پارتی بازی محسوب نمی شود.

  منبع: پایگاه پرسمان قرآنی

   

  حکم عمره  ای که با پارتی بازی به دست آمده

  سؤال: من و همسرم بوسیله ی پارتی بازی به عمره مشرف شدیم.بوسیله پارتی بازی با اینکه کارمند حج نبودیم با کاروان ویژه ی کارمندان حج که کاروانی ویژه بود و پول را بصورت تخفیف و قسطی دریافت میکرد به همین صورت مشرف شدیم.(ما صلاحیت استفاده از این تسهیلات را نداشتیم ولی با پارتی بازی این اتفاق افتاد) حال سوالم این است که آیا کیفیت حج ما خدشه دار شده؟ آیا این تاثیر در اجزای اعمالمان است؟یعنی من و همسرم حرام هم میشویم و از احرام خارج نمیشویم؟ لطفا راهنمایی بفرمایید.

  جواب: با سلام و عرض ادب

  حجتان صحیح است نسبت به اینکه خلاف مقررات عمل کرده اید استغفار نمایید.

  استفتا از دفاتر آیات عظام سیستانی،مکارم و رهبری

   

  حکم تقلب؛پارتی بازی ، و حقوقی که دریافت میشه

  سؤال:

  1- کسی که به پارتی بازی به استخدام شرکتی در بیاید حقوق دریافی ان چه حکمی دارد ؟

  2- اگه با تقلب استخدام بشه حقوقش چه حکمی دارد

  3- اگر در کنکورتقلب کرده و الان به با همون مدرک به اسختدام در بیاید حقوقش چه حکمی دارد ؟

   

  آیت الله خامنه ای:

  ج1-3) بطور کلى تقلّب جایز نیست ولى اگر تخصص و مهارت لازم را براى کارى که براى آن استخدام شده دارد و مقرّرات استخدام رعایت شده و مطابق مقررات و براساس توانایى در انجام وظایف محوله، به او حقوق مى دهند، حقوق دریافتى حرام نیست.

   

  آیت الله مکارم شیرازی:

  1-پارتی بازی ( یعنی وساطت برای پیشرفت کار بر خلاف قانون) جایز نیست و حقوقی که می گیرند اشکال دارد ولی چنانچه این کار در حد معرفی باشد و فرد بقیه مراحل را طبق مقررات و شرایط قانونی طی کند و باعث تضییع حقوق دیگران نشود اشکالی ندارد .

  2- هر گونه تقلب در امتحانات شرعاً حرام است، و اگر کسی در امتحان ورودی دانشگاه و مانند آن تقلب کرده ولی بعدا مراحل تحصیلی و شغلی را بدون تقلب گذرانیده می تواند از مدرک تحصیلی خود و مزایای مترتب بر آن استفاده کند، مشروط بر این که از کار خود جدا توبه کرده و هرگز سراغ چنین کارهایی نرود و با اعمال نیک آینده گذشته را جبران کند.

   

  آیت الله وحید خراسانی:

  1و2و3- اگر خلاف قانون باشد جایز نیست.

   

  آیت الله سیستانی :

  1و2و3ـ تقلب حرام است ولی اگر از نظر تخصص و توانائی انجام کار در حد مطلوب باشید حقوق حلال است.

   

  آیت الله فاضل لنکرانی:

  1.اگر استخدام با پارتی برخلاف قانون نباشد و حق کسی ضایع نشود ؛ کسی که استخدام شده؛ شایستگی انجام کاری را که برای ان استخدام شده داشته باشد؛ حقوقی که می گیرد حلال است.

  2. تقلب حرام است؛ لیکن اگر حقوق را به خاطر لیاقت و شایستگی انجام کار بدهد حلال است و اگر به خاطر مدرک بدهد چنانچه اصل مدرک تقلبی باشد حقوقی که بابت ان گرفته می شود حرام است اما اگر درکنکور تقلب کرده باشد و بعد از آن درس خوانده باشد و با شایستگی مدرک گرفته باشد اشکال ندارد.

  منبع: پاسخگوی احکام


  حکم حقوقی که از راه پارتی بازی به دست آمده است!

  پرسش: اگر کسی با پارتی سر کار برود ایا حقوق او حلال است یا حرام؟

  پاسخ: اگر خود شغل عمل حلالی است حقوقی که میگیرد حلال است.

  منبع: استفتائات آیت الله العظمی سیستانی

   

  پرسش: کسی که با پارتی و رابطه مشغول به کار شده است حقوقش چه حکمی دارد؟

  پاسخ: اگر بر خلاف مقررات حکومت اسلامی باشد جایز نیست!

  منبع: استفتائات آیت الله العظمی سیستانی

  سلام من پرسیدم از علما گفتند گناه کرده است ولی اگر قانونی باشد حقوق حلال است
  سلام علیکم
  پارتی بازی قانونی؟؟!!!
  ای وای.برچه اساسی حلاله .اصلاموندم توش ایناکه دارن پارتی روترویج میکنن ............واقعااین حرفهابانهج البلاغه تضادشدیدداره......به نظرمن پارتی بازی تحت هرشرایطی حرامه وپولش مشکل داره..حتی یه ذرش هم حرامه..این فتواهابیشترسیاسی هستندتادینی..چون اگه بگن حرامه که یهنی بالکل مردم مملکت حرام خوارن چون بالای 80درصدشغلهای ماپارتیه..خخخخ..هممون دورهمی ربای بانکی میخوریم پول حرام پارتی میخوریم بعدمیگیم چرانمازمون لذت نداره.چرادعامون مستجاب نمیشه..چون عوامل مانع اجابت مخفی هستندوقابل پیداکردن نیستند..
  با سلام
  واقعا چطور میتونید بگید که حقوق کسی که با پارتی اومده سر کار حلاله.
  این آدم به نا حق بجای کسی دیگه اومده سر کار .
  مگه اون کسی که به حق میخئاسته بیاد سر کار قرار بوده کار نکنه و حقوق بگیره که شما دارین میگین کسی که با پارتی اومده چون داره کار میکنه پس حقوقش حلاله؟
  من نمیدونم که با چه عقلی دارین این حرفا رو میزنید که باعث تشویق مردم به انجام این عمل پست و کثیف میشه بعلاوه اینجور نظرات با عث بی اعتمادی مردم حتی قشر مذهبی به علما هم خواهد شد.
  یعنی چی که حقوقش حلاله؟ حاجی اینجور آدما فرقی با دزد ندارن چون جایه کسی دیگه رو غصب کردن با رابطه بازی
  اگر اینجوریه که شما میگین پس اسرائیل هم کارش زیاد موردی نداره حالا اومده چند صد کیلومتر مربع از یه کشوری رو غصب کرده دیگه.
  متاسفم برای کسانی که اینجور فتواهایی میدن. واقعا آخرالزمان شده به هیچ کس نمیشه اعتماد کرد.
  خدایا خودت به فریادمان برس ظهور آقا رو برسان
  سلام علیکم
  کسانی که فتوا می دهند اولا مجتهد هستند و ثانیا از روی مدرک و دلیل فتوا می دهند.
  این اعتراض شما با اعتراض اونهایی که به حرام بودن لواط و موسیقی و... اعتراض می کنند هیچ فرقی نداره.
  قیاستون هم مع الفارق بود.
  باسلام.باهمه احترام به مراجع عظام تقلید.ولی من کاملامخالف نظراتشونم.به نظرمن پارتی بازی طبق هرشرایطی با احکام اسلامی سازگاری نداره.ازنظرمن پارتی پارتیه وحرامه.شایدحلال ترین پارتی بازی همون معرفی کردن شخص باشع اونم به شرط عدم ضایع کردن حق کسی.که ازنظرمن این کارهم مشکل شرعی داره...شمافرض کنیدفردی منوبه فلان شرکت معرفی کنه ومنم برم وقبول شم طبق نظرمراجع ایت مشکل نداره درحالی که شایدخیلیاتوکشورباشن که ازمن باسوادترن ومتخصص ترفقط بع دلیل نداشتن همون معرف که من داشتم ازاستخدام محروم شدن..پدری پسرشومیزاره سرکارپیش خودش.اشناسفارش میکنه.پسرشهیدی به واسطه پدرش بهترین کارگیرش میاد..همه همه همه ایناازنظرمن مشکل شرعی داره وحرامه
  سلام
  کاش لطف می فرمودید و نظر آیت اله بهجت را هم مکتوب می کردید.
  با سلام خدا کمر اون کسانی که پارتی بازی میکنند را بشکند
  سلام.
  ضمنا یادم رفت بگم لطفا در مورد نظر اقای مکارم بگید که اشکال دارد یعنی احتیاط واجب(یا از این حکم عمل کنید یا حکم اعلم بعدی)
  کارت درسته.سید .ممنون.
  فکر نکن یکی از دوستات هستم.چوم نیستم.به کارت ادامه بده.
  سلام علیکم
  لطفا برای هر نوشته خود مدرک بیاورید(لینک دفتر مراجع را بگذارید.ممنون.
  سلام.
  من 27 سالمه.یک سال و نیمه بیکارم. مجرد. مذهبی هستم. توی این مدت دوستان و اشنایان هم سن و سال من با پارتی و اشنا بازی حلال یا حرام استخدام شدن  زن دارن.
  حالا من پارتی بازی کنم یا نه؟


  سلام.
  1- من نفهمیدم نظز اقای سیستانی چیه؟حقوق تن حلال هست یا حرام.
  2- نظر رهبری طبق لینک زیر چیز دیگری هم هست.
  http://www.pasokhgoo.ir/node/37233


  سلام
  بنده لینکو دیدم و منافاتی بین آن و پست خودمان ندیدم.
  ممنون از حضور گرمتان
  جواب هیچ کدام از بزرگواران با منطق من سازگار نیست . چون اگر هم کسی به سفارش کسی جایی استخدام بشه و مهارت لازم رو هم داشته باشه بازم گناه هستش . چون معلوم نیست در اون رشته چند تعداد نفر در کشور یا حوزه اون اداره مهارت لازم رو دارن و بیکار هستن . مگر در مواردی که شرکت شخصی باشه در غیر این صورت باید آزمون استخدامی صورت بگیره
  سلام سید.
  ممنون که با سرچتون باعث شدید ما وقتمان تلف نشود.ممنون.
  خدا خیرتان دهد.با امام حسین محضور بشید.
  سلام و درود؛
  دوست عزیز این مطلب شما در پایگاه اینترنتی و بسته فرهنگی عمارنامه منتشرگردید.
  http://www.ammarname.ir/node/46122
  ما را از بروزرسانی خود آگاه
  و با درج بنر و یا لوگو در وبگاه خود یاری نمایید .
  موفق و پیروز باشید .
  http://ammarname.ir -- info@ammarname.ir
  یا علی

  سلام علیکم و رحمة الله
  ممنون از لطفتان
  بسم الله الرحمن الرحیم
  حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام:
  الذُّنوبُ الدّاءُ، و الدَّواءُ الاستغِفارُ، و الشِّفاءُ أن لا تَعودَ.
  گناهان بیماری‎اند و دارو استغفار است و شفایش به این است که به گناه باز نگردند.
  با توجه به حدیث شریف بیماری جامعه ما و افراد آن گناه است و بدترین بیماری آن است که صاحب آن از وجودش مطلع نباشد یا آنرا بیماری نداند.
  سعی بنده این است که به عنوان یک طلبه علوم دینی به انجام وظیفه در جبهه جهاد جنگ نرم به معرفی مصادیق، ریشه ها و علل بروز گناهان، آثار و عواقب دنیوی و اخروی، معرفی راه های پیشگیری و درمان گناه بپردازم.
  در ضمن محوریت با بحثهای گناهان شایع و مبتلی به است.
  باشد که مرضی رضای پروردگار متعال و باعث خشنودی مولایمان حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف واقع شود.
  موضوعات
  پیوندها
  Designed By Erfan Powered by Bayan